previous daynext daytoday

Select date
<<<September 2019>>>
SMTWTFS
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
  • Month

Sep, 2019

SunMonTueWedThuFriSat
PTO Otis Spunkmeyer Cookie Sale Fundraiser delete
PTO Dairy Queen Fundraiser delete
PTO Otis Spunkmeyer Cookie Sale Fundraiser delete
PTO Otis Spunkmeyer Cookie Sale Fundraiser delete
PTO Otis Spunkmeyer Cookie Sale Fundraiser delete
PTO Otis Spunkmeyer Cookie Sale Fundraiser delete
PTO Otis Spunkmeyer Cookie Sale Fundraiser delete
PTO Meeting delete
PTO Otis Spunkmeyer Cookie Sale Fundraiser delete
PTO Otis Spunkmeyer Cookie Sale Fundraiser delete
PTO Otis Spunkmeyer Cookie Sale Fundraiser delete
Volleyball Booker @ LNS delete
PTO Otis Spunkmeyer Cookie Sale Fundraiser delete
Dads & Donuts PK-3 delete
PTO Otis Spunkmeyer Cookie Sale Fundraiser delete
Dads & Donuts 4-8 delete
Tennis PV @ LNS delete
Volleyball PV @ LNS delete
Tennis HC @ LNS delete
Volleyball HCMS @ LNS delete
Go Gold Team Spirit Day to Benefit Pediatric Cancer Research with Rocky the Bull from USF delete
Back to School Fun Night for Middle School delete
PTO Dairy Queen Fundraiser delete
Fall Band Concert delete

Monday
9/23/2019 - Tennis HC @ LNS

Monday
9/23/2019 - Volleyball HCMS @ LNS

Friday
9/27/2019 - Go Gold Team Spirit Day to Benefit Pediatric Cancer Research with Rocky the Bull from USF

Friday
9/27/2019 - Back to School Fun Night for Middle School

Wednesday
10/2/2019 - PTO Dairy Queen Fundraiser

View District + School Year Calendars
Administration - Wilson, Raymond, Principal
Administration - Christine Oliver, Assistant Principal
Administration - Wasserman, Heather, Assistant Principal
Office Staff - Admin. Asst. to Principal, Sue Parrish
Office Staff - Bookkeeper, Tricia Card
Office Staff - Receptionist, Julie Graszl
Office Staff - Registrar, Lucki Cook
Office Staff - Registrations, Lori Vazquez
Tech Support - Kevin Clipse
School Resource Officer, Tracey Neeley
Campus Security - Mindy Sichling
Support Staff - Counselor (Gr. 5-8), Michael Reichman
Support Staff - Counselor (Gr. K-4), Gabrielle O'Berry
Support Staff - College & Career Advisor, Cory Hutchinson
Support Staff - ESE Behavior, Kate Costigan
Support Staff - ESE Liaison, Eliana Sirocchi
Support Staff - ESE Liaison, Vacant
Support Staff - ESE Behavior, Heather Petz
Support Staff - ESE Liaison - Bethany King
Support Staff - ESOL Teacher, Laura Wardlaw
Support Staff - Speech & Language, Beth McCurdy
Support Staff - Speech & Language, Jennifer Egloff
Support Staff - Speech & Language, Shellie Rubin
Teacher - ESE Resource 3rd, Lori Lawrence
Teacher - 5th Grade, Samantha Dorsett
Teacher - Kindergarten, Amanda Carter
Teacher - Kindergarten , Nicolette Fourman
Teacher - Kindergarten, Keisha Lay
Teacher - Kindergarten, Pam Smith
Teacher - Kindergarten, Tami Ingerick
Teacher - 1st Grade, Ashley Glass
Teacher - 1st Grade, Gretchen Hughes
Teacher - 1st Grade, Joan Schumacher-Martin
Teacher - 1st Grade, Mindi Lay
Teacher - 1st Grade, Nicole Nguyen
Teacher - 1st Grade, Victoria Smetts
Teacher - 3rd Grade, Christina Tweed
Teacher - 2nd Grade, Dawn Blaszczyk
Teacher - 2nd Grade, Theresa Laliberte
Teacher - 2nd Grade, Judy Novak
Teacher - 2nd Grade, Janya Smolker
Teacher - 2nd Grade, Rose Lasorso
Teacher - 3rd Grade, Susan Porvaznik
Teacher - 3rd Grade, Katie Stritz
Teacher - 3rd Grade, Heidi Swedberg
Teacher - 3rd Grade, Laura Wardlaw
Teacher - 3rd Grade, Lisa Hackler
Teacher - 3rd Grade, Renea Arko
Teacher - 3rd Grade, Susan Miller
Teacher - 4th Grade Sarah Drachler
Teacher - 4th Grade, Aja Lowe
Teacher - 4th Grade, Joanne Reiss
Teacher - 4th Grade, Joshua Chin-Yee
Teacher - 4th Grade, Andrea Pettibone
Teacher - 4th Grade, Kimalee Rowley
Teacher - 5th Grade, Adrianna Hunt
Teacher - 5th Grade, Barbara Stella
Teacher - 5th Grade, Deborah Ostermeyer
Teacher - 5th Grade, Kristine Alcala
Teacher - 5th Grade, Kim Schenke
Teacher - 6th Grade Language Arts, Julie Fortune
Teacher - 6th Grade Math, Robin Ipe
Teacher - 6th Grade Resource, Christina Roarty
Teacher - 6th Grade Science, Barbara Stella
Teacher - 6th Grade Social Studies, Maria Gianoplus
Teacher - 6th Grade ELA & Creative Writing Pamela Jane O'Connor
Teacher - 7th & 8th Grade LA Support, Shari Dembinski
Teacher - 7th & 8th Grade Math Support, Kim Gilchrist Owens
Teacher - 7th Grade Language Arts, Cory Williams
Teacher - 7th Grade Math, Jean Williams
Teacher -7th Grade, Greg Lindquist
Teacher - 7th Grade Science, Alicia Bartol-Thomas
Teacher - 8th Grade Language Arts, Darlene Warm
Teacher - 8th Grade Math, Kate Lynn
Teacher - 8th Grade Science, John Ryan
Teacher - 8th Grade Social Studies, Sean Darby
Teacher - Autism Unit , Primary K-2, Ashley Wiemken
Teacher - Autism Unit, Intermediate 3rd -5th Grade, Jennifer Thompson
Teacher - Autism Unit, Pre K, Joanne Ash
Teacher - Autism Unit, 3-5, Scott Anderson
Teacher - Intellectual Disabilities , Middle School, Chris Hradek
Teacher - ESE Resource Gr. K-2, Jeannie Holderman
Teacher - ESE Resource Gr.4-5 Julia Wright
Teacher - VE Self Contained, Grade k-3, Lissette Crouch
Teacher - Elementary Art, Melanie Chamberlain
Teacher - Elementary Music, Charles Allen
Teacher - Elementary Phy. Education, Joe Marisi
Teacher - Horticulture & Science Lab K-5, Kelli Carter
Teacher - Literacy Team, Barbara Rann
Teacher - Literacy Team, Early Intervention,Sheryl Cutrona
Teacher - Literacy Team,Reading Resource, Tracy Pisano
Teacher - Media Specialist - Technology K-5 Matt Delaney
Teacher - Middle School Art, Kristi Shackelford
Teacher - Middle School Band, Angela McKenzie
Teacher - Middle School Orchestra, Amanda Bauman
Teacher - Middle School Phys. Education, Dean Theros
Teacher - Middle School Phys. Education, Joy Lynn
Teacher - Middle School Technology CTE, Cindy Schlotterback
Teacher - Odysey Grade 6 Math & Science., Shala Rossheim
Teacher - Odyssey 6th Grade Language Arts, Social Studies Mollie McBride
Teacher - Odyssey 7 & 8 Grade Math, Dave Schramm
Teacher - Odyssey 7 & 8 Social Studies, Shamus Lapean
Teacher - Odyssey 7&8 Grade Lang. Arts, Derek Jones
Teacher - Odyssey 7th & 8th Grade Science, Shannon Rasbury
Teacher - 7th Grade ESE Resource
Teacher - Spanish, Karla Blecke
Teacher Assistant - Catherine Couet
Teacher Assistant - Daisy Thompson
Teacher Assistant - Breanna Jones
Teacher Assistant - Denise Moore
Teacher Assistant -Jeanette Leone
Teacher Assistant - Helen Farmer
Teacher Assistant - Jane Holcomb
Teacher Assistant - Deborah Gerack
Teacher Assistant - Joan Griffith, AIC
Teacher Assistant - Janet D' Angelli
School Nurse - Milicent Urie
Health Room - Luanne Pare'
Health Room -Ayesa Clower
Teacher Assistant - Keeli Murdock
Teacher Assistant - Vivian Haga
Teacher Assistant - Robin Maher
Teacher Assistant - Sharon Hall
Teacher Assistant - Janet Digan
Cafeteria Staff - Michelle Monty, Food Service Manager
Cafeteria Staff - Debora Stewart
Cafeteria Staff - Brenda Seal
Cafeteria Staff - Kathleen Garber
Cafeteria Staff - Linda Vaughn
Cafeteria Staff - Lisa Edmond
Cafeteria Staff - Tracy Randles
Cafeteria Staff - Judy Demerson
Cafeteria Staff - Judith Walker
Custodial Staff - Caroline Shriner, Head Custodian
Custodial Staff - John Moran, Day Custodian
Custodial Staff - Monte Westlund
Custodial Staff - Linette Stiffler
Custodial Staff - Magdalina Petrus
Custodial Staff - Mark Vanderploeg
Custodial Staff - Katherine Collins
Custodial Staff - Terry Weldy
Custodial Staff - Volodymyr Pushkash
Custodial Staff - Viktor Petrus
Monitorial Aide - Ken Stewart
Monitorial Aide - Vacant
Teacher - 3D Art, Dorthy Cory