Name: Judith Sunny 

Ms. Talcott's Website  

Email: Email me now!    

Phone: 941-359-5824 | Fax: 941-359-5898 

9:37 a.m. - 10:36 a.m. 

A little bit about me...I grew up stomping barefoot through the Florida swamps, jumping over quicksand patches, running from boars and catching alligators at might...lol.  There were nine of us without counting the ones who came to spend the night and never leaft! :) Continuing that tradition, I have seven children and another one who calls me "Mom"....lol.  They range from 16 years old to 35 years old.  They have given us eight incredible grandkids of whom we are very proud.  My husband is a retired Sarasota County firefighter/paramedic.  My heart's desire was to have a degree in Psychopharmacology, but instead I followed in my mother's footsteps and became a teacher.  She piloted the ESE programs in the state of Florida.  Teaching has become my passion.  I have a degree in elementary education and hold certificates in middle school integrated curriculum (core subjects), ESE K-12, SLD, SED, and Reading.  I am currently investigating a post graduate program for Autism Spectrum Disorders.  Down time is still spend on the water and in the swamps...lol.

 

My favorite websites

 


Acerb, Sergio: Orchestra
Alvis-Greenwald, Debra: Administrative Assistant
Ard, Holly: Social Studies
Barber, Melissa: Cambridge, ELA
Batista, Pedro: Dance
Baxter, Richard: Technology
Baylou, Olympia: Science
Bell, Traci: Gifted & Talented Language Arts Grade 6 and 7
Burbridge, Theresa: Graphic Design
Campbell, Latonya: School Psychologist
Carpenter, Isaiah: Grade 6 Advanced Math
Caka, Kerin: Language Art 7th grade
Chappell, Kathryn: ELA
Clark, Tracy: Guidance Counselor All Grades A-Me
Claude, Amy: CTC
Clay, Kim: 8th Grade ELA
Cohen, Allison: Math Grade 6
Collins, Chanequiva: Media
Culbertson, Corey: IT
Curry, Regina: Paraprofessional Aide
Daher, Carolyn: Paraprofessional Aide
Daniels, Beau: Campus Security
Daniels, Kay: 6th, 7th, 8th Grade Reading
Dieter, Karen: Science
Dilego, Anastasia: School Social Worker
Dozier, Tramus: Math Resource
Dubose, Deanna: STEAM Science
Dumas, Susan: ELA Resource
Durrstein.Jennifer: Receptionist - Discipline Office
Dwulit, Theresa: 7th & 8th Grade Math
Eash, Leah: Reception and Attendance
Everist, MaryPat: Language Arts
Fox, Joanna: Creative Writing
Frazier, Edward: Behavior Technician
Friday, Michael: Science
Frost, Dr. LaShawn: Principal
Gaba, Karen: Paraprofessional Aide
Glahe, Michele: Paraprofessional Aide
Grady, Luke: Social Studies Grade 6
Gross, Cindy: ESE Liaison
Hart, Karen: Science
Hascall, Vilma: Paraprofessional Aide
Heath, Donna: Language Arts Grade 6
Hicks, Sam: Math Grade 7
Hill, Richard Colby: Social Studies
Hollaway, Nicholas: Social Studies
Jarvis, Matthew: Chorus
Jenkins, Andre: School Resource Officer
Jenkins, Derek: Assistant Principal
Jones, Japara: Cafe Monitor
Jones, Ron: Paraprofessional Aide
Kerr, Cheryl: ELA Resource
Leal, Daniel: Academic Intervention and Behavior Support
Lee, Stephanie: Reading Grade 7
Lopez, Erin: Home School Liaison
Mason, Kyle: Teacher, PE
McCarthy, Sean: Science 7th grade
McDonald, Lynne: Reading
Meralus, Tonya: ISR
Mills, Carrie: Drama and Musical Theater
Montes, Troy: Paraprofessional Aide - ESOL
Morrow, George Ann: Civics Grade 7
Nielsen, Greg: Band
Parker, Cameron: Assistant Principal
Peltier, Katerina: Math Pre-Algebra
Pineda, Nilsa: Paraprofessional Aide
Powell, Kristopher: Adjunct Dance Teacher
Powell, Jennifer - Science Teacher - Gifted
Ramon, Rick: TV-Film
Ramos, Alba: ESE ESOL Gifted Liaison
Robinson, Teresa: Bookkeeper
Rodriguez, Nora: Clinic
Roediger, Charles: Social Studies
Rowan-Enright, Mary: Speech-Language
Rowe, Lindsay: Pre-Algebra
Rowland, Kyle: Mathematics - 8th grade
Schaeffer, Grace: Academic Interventionist & Master Scheduler
Schementi, Chris: Science(1)
Scherzer, Jessica: Social Studies Grade 6
Shafer, Holly: Social Studies
Shaffer, Haley: Social Studies Grade 6
Silva, Carlos: Guitar
Skogen, Brent: PE
Smith, Venetta: ILA Reading
Stephanides, Angela: Gifted Algebra Geometry
Steig, Stacey: Gifted LA
Sutter, Sonia: Registrar
Swartzendruber, Courtney: ELA
Talcott, Sunny: SDI-InD
Termine, Nick: Career Advisor
Thomas, Amy: Science 6th grade
Thomas, Wendy: Math Grade 6
Thomas, Cheryl: Guidance All Grades Mi-Z
Van Amber, Forrest: ELA
Viverito, Louise: Math Resource
Ward, Caitlin: 2D and 3D Art
Weger, Alan: Math Grade 6
Wilkinson, Michelle: U.S. History
Woods, Chuck: Behavior Specialist
Wright, Claudia: Spanish

Monday
10/21/2019 - Hispanic Heritage Celebration

Tuesday
10/22/2019 - Parent Involvement

Tuesday
10/22/2019 - SAC Meeting

Wednesday
10/23/2019 - CFES Field Trip

Friday
10/25/2019 - BMS Pink Out Day

View School Calendar | District Calendar