SunMonTueWedThuFriSat
FSA Make-Up Testing delete
FSSA Science Testing-80 mins. per session delete
Make-Up Testing delete
FSA Grade 6 Math, Session 1-60 mins. delete
FSA Math Grade 6, Session 2 and Session 3-60 mins. delete
Chorus and Orchestra Concert delete
FSA Algebra 1 and Algebra 1 Honors Session 1-60 mins. delete
PTSO Meeting delete
FSA Math Algebra 1 and Algebra 1 Honors Session 2-90 mins. delete
Band Concert delete
Make-Up Testing delete
National Junior Honor Society delete
Yearbook Signing and Breakfast delete
8th Grade Dance delete
NGSSS Civics EOC-160 mins. min. delete
Geometry Honors Session 1-90 mins. min. delete
NGSS Civics EOC-160 mins. min. delete
Geometry Honors Session 2- 90 mins. min. delete
Lakeview and Gulf Gate Elementary Tours delete
Make-Up Testing delete
Ashton and Wilkinson Elementary Tours delete
Socrates 8th Grade Promotion Ceremony delete
Aristotle West 8th Grade Promotion Ceremony delete
Aristotle East 8th Grade Promotion Ceremony delete
Last Day of School for Students delete
Plato East 8th Grade Promotion Ceremony delete
Plato West 8th Grade Promotion Ceremony delete
Memorial Day - No School delete
Last day of 196 day staff delete

Monday
5/28/2018 - Memorial Day - No School

Tuesday
5/29/2018 - Last day of 196 day staff

Monday
6/18/2018 - Last day for 220 day staff

View District + School Year Calendars
Alexis, Irwin: Grade 6 LA and Creative Writing
Andrews, Lisa: Cafe Monitor
Bezdek, Corinne: Grade 8 Math
Blough, Kyle: Grade 7 LA
Boyle, Marta: Grade 7 LA
Carabali, Diane: Spanish
Chen, Jennifer: Mandarin
Cinelli, Denise: Receptionist
Davis, Lynsey: Behavior Specialist
Davis, Whitney: Grade 8 LA
Clayton, Chris: Socrates Math
Dorn, Janel: Principal
Dorr, Carolyn: ESE Liaison
Dunn, Moira: Grade 8 Math
Elsey, Charles: Grade 7 and 8 Language Arts
Evans, Michael: Technology
Farrell, Kimberly: Grade 8 Gifted Language Arts
Fauvel, Lauren: Grade 7 Social Studies
Filipkowski, Jackie: ESE Aide
Fisher, Michelle: Administrative Assistant to Janel Dorn
Forbes, Jared: Grade 7 Gifted Social Studies
Frisina, Anne: Support Aide
Fronczak, Alicia: TOSA,Scheduler
Gager, Amber: Registrar (A-L)
Goldberg, Jillian: ESE Aide
Golumbeck, Kerry: Grade 6 Math
Govic, Claudia: Spanish
Grandusky, Susy: Grade 6 Gifted Language Arts
Greene, Geri: Grade 7 Math
Greer, Debby: Speech ESE
Guiffrida, Susan: Grade 8 Science
Harting, James: Gifted Math
Hassler, Lindsay: Grade 6 Gifted Language Arts
Hill, Marcia: Custodial Manager
Holmes, Doug: Grade 7 Gifted Social Studies
Houston, Deb: Drama
Ives, Mamata: Grade 6 Science
Jackson, Justine: Grades 6 & 7 Fusion ELA
Jacobs, Torrey: Health Aide
Jaso, Dr. Jennifer: Grade 8 Gifted Social Studies
Joiner, Colleen: Grade 7 Gifted Language Arts
Joiner, Matthew: Physical Education
Kaiser, Deb: Grade 8 Social Studies
Kendall, John: Music
Kiner, Justin: Grade 8 Gifted Science
Kitson, Molly: Career Advisor
Kizziar, Allison: Grade 6 & 7 Fusion ELA
Kohler, Kyle: Grade 8 Science
Kohler, Robin: Grade 6 Social Studies
Kuentzel, Chip: SRO
LaBossiere, Karen: Security Monitor
Lachambre, Leo: ESE, Math
Lai, Diane: Bookkeeper
Lewis, Tamara: Music
Loos, Stacey: Assistant Principal
Lundquist, Jackie: Physical Education & Dance
Lunt, Daniel: Grade 8 Math
Machenheimer, Nicole: Grade 7 Gifted Science
Magill, Betsy: School Nurse
Mangoni, Lisa: Grade 6 LA
Marks, Lindsay: Grade 7 Gifted Language Arts
Marques, Jan: Guidance Counselor
Marshall, Laura: Grade 6 Math
Martin, Sarah: Clinic & Clerical
McCombie, Kristin: ESE Liaison (Gifted)
Mocherman, Missy: Grade 6 Gifted Science
Moncayo, Ada: Spanish
Moriarty, Susan: STEM Investigations
Morrison, Ashley: Grade 6 Gifted Social Studies
Mruczek, Steve: Cafeteria Monitor
Mudrock, Mark: Gifted Math
Murphy, Robin: Grade 6 Science
Neal, Lorie: Physical Education
Nestle, Heather: Grade 7 Science
Overton, Sandy: Gifted Math
Parker, Paul: Business Ed and Yearbook
Patt, Christy: Grade 6 LA
Pelegrin, Dabney: Grade 7 Math
Perea, Sandra: ISR
Reisz, Terri: Grade 6 Science
Robson, Judi: ESOL Liaison
Rogers, Beth: Speech
Ryan, Mary: Gifted Math
Sams, Karla: Grade 8 Gifted Social Studies
Sawa, Nadia: Music
Schimek, David: Grade 6 Gifted Social Studies
Schran, Julia: Grade 7&8 Science
Schuerholz-Winters, Lisa: Grade 8 Social Studies
Scribner, Travis: Physical Education
Sharrock, Jason: Grade 7 Gifted Science
Sharrock, Pamela: Grade 7 Science
Showalter, Miriam: Grade 6 Science
Smisor, Kevin: Grade 7 Social Studies
Smith, Marjorie: Grade 8 Gifted Science
Sorrentno, JoAnn: Cafe Monitor
Stearns, Paulette: Registrar (M-Z)
Stowell, Jerry: Grade 8 LA
Swick, Carla: Grade 6 Gifted Science
Tateosian, Paul: Grade 6 Social Studies
Teal, Brooke: Grade 7 & 8 Social Studies
Tharp, Dan: ESE Aide
Tharp, Jennifer: ESE Aide
Todd, Nicolle: Gifted Math
Tracey, Brooks: Art
Vergara, Yaneth: ESOL Aide
Wagner, Claire: ESE
Walsh, Kira: Assistant Principal
West, Michelle: Grade 8 Gifted Language Arts
Wiegand, Derya: Attendance Clerk
Winstead, Donna: Gifted Math
Wolf, Kenneth: Grade 6 Social Studies
Wyszomirski, Scott: ESE Math