On May 10, 2014 at 6 p.m., 152 graduates from the classes of 2004 through 2013 will be inducted into the North Port High School Academic Hall of Fame at a special inaugural ceremony.

 

The event, held in the Performing Arts Center, is open to the public and will feature guest speaker to be announced.

 

The North Port High School Academic Hall of Fame permanently recognizes students for outstanding academic achievement completed while attending the school.

 

Criteria for induction consideration include the top twenty students of each graduating class based on Local Weighted Grade Point Average.

 

The final selection criteria are: the graduate must have attended NPHS for at least three years and must have earned a minimum college placement score of 1060 - SAT (critical reading and math) or 23 - ACT (composite) for tests taken while attending NPHS.

 

Future hall of fame inductions will occur each fall at the homecoming football game. Beginning in 2015, graduates will need a score of 1100 - SAT (critical reading and math) or 24 - ACT (composite) to qualify for the hall of fame. 

 

The inductees include: Beatriz Aldereguia, Jonathan Aldridge, Frank Alexin, Samuel Alexin, Hannah Altmann, Abby Anderson, Jessica Askew, Sarah Askew, Lauren Baeringer, David Balbuena, Kelly Bartek, Nicole Bates, Taryn Beck, Kristyna Betts, Regis Bigness, Kristianna Binder, Samantha Black, Jennifer Blake, Jordan Blevins, Laura Borgerding, Ashley Bouldin, Irina Bratnichenko, Gina Burgess, Rhushanda Burke, Genesis Calo, Elizabeth Capaci, Stacey Caravella, Melissa Carr, Miranda Cash, Jose Castaneda, Keishla Cervantes, Lisandra Chacon, Julia Chelnokov, Alina Chevtsov, David Chtchavlinski, Meredith Cochran, Susan Colligan, Tiffany Cox, Kathryn Crigler, Cassandra Crosby, Morgan Dacosta, Devin Defond, Aeron Degroat, Michelle Desjardins, Veronica Deza, Konstantine Dietrich, Michael Duffy, Liliya Dzhuga, Viktoriya Dzhuga, Svetlana Fenina, Zachary Fieldhouse, Gaslande Fleurimont, Cassie Fordyce, La Kendra Gainer, Megan Gering, Kelly Gillis, Patrick Granger, Anthony Gustitus, Katie Haseloff, Kelsey Heinis, Anastasia Herbert, Lexsie Hernandez, Sarah Horner, Erin Jones, Heather Jones, Derek Jordan, Mahnoor Kamal, Ashley Keen, Margarita Khariton, Kanitha Kim, Artem Kirichenko, Dennis Kirichenko, Viktoriya Kirichenko, Valeriy Klychkov, Frederick Knecht, Savannah Koerner, Matthew Kopfhamer, Sean Kopfhamer, Sergio Korchuk, Eduard Kulakevich, Kamlin Lambert, Kevin Larabell, Tyler Litvin, Dylan Lutz, Tina Maceri, Elizabeth Mackall, Nicole Macwhorter, Cody Marfizo, Jordan Marquardt, Sherri Martin, Paulina Mazewska, Alyssa Mazzone, James Medley, Abigail Melnichuk, Brian Menard, Allison Menendez, Lauren Menzer, Shannon Miro, Monica Moitoso, Bret Moreau, Kent Mudle, Stephanie Munnell, Katlyn Nau, Zachary Newland, Tiffany O'Connell, Gabrielle Officer, Ginger Osorio, Jennifer Osorio, Massomeh Papan, Steven Peretiatko, Andrea Petroske, Jacqueline Pietrucha, Elyse Powell, Robson Powers, Alishia Prescott, Vanessa Price, Lexee Provitt, Thomas Richards, Kaitlin Riedy-Callan, Seth Rohde, Nazariy Romanyuk, Aleksandr Rybin, Chauncey Schwendeman, Mark Scott, Stefanie Scott, Collene Sikora, Alex Sloboda, Devon Smith, Jeremy Summers, Daniel Talalaj, Amanda Tatko, Sarah Tatko, Kailey Taylor, Francesca Tebano, Heather Thailing, Alexis Thompson, Ashleigh Thompson, Jonathan Thubet, Bojan Todorovic, Courtney Treubert, Krystal Tucker, Cassandra Urmano, Marie Urmano, Jessica Valle, Quy Van, Lisa Marie Vargas, Mateo Vidales, Alexis Ward, Rachel Warner, Mitchell West, Daniel Woods, and Emily Woolf.

 


Tuesday
10/24/2017 - Boys Soccer Tryouts 3-5pm

Wednesday
10/25/2017 - Basketball Cheer Tryouts 4-6pm

Wednesday
10/25/2017 - Boys Soccer Tryouts 3-5pm

Thursday
10/26/2017 - CHANGE V Football@Braden River 7:00pm

Friday
10/27/2017 - Basketball Cheer Tryouts 4-6pm

View School Calendar | District Calendar